Market Steer/Heifer Born and Raised Show results


Class 1

1 Cora Moore Casstown

2 Jack Shell Covington

3 Braden Zekas Fletcher

4 Sam Sutherly Troy

5 Sam Blackburn Troy

Class 2

1 Jack Shell Covington

2 Katie Bodenmiller Casstown

3 Catilyn Cobb New Carlisle

4 Gus Joseph Tipp City

Champion Born and Raised Market Steer

Jack Shell Covington

Reserve Grand Champion Born and Raised Market Steer

Cora Moore Casstown

3rd Overall Born and Raised Market Steer

Jack Shell Covington

4th Overall Born and Raised Market Steer

Sam Sutherly Troy

Dairy Feeder Steers Born and Raised Show

Class 1

1 Liam Prosser New Carlisle

2 Michael Bair Troy

3 Curtis Shellenberger Pleasant Hill

4 Michael Bair Troy

5 Adrien Comer Troy

6 Adrien Comer Troy

Champion Born and Raised Dairy Feeder

Cora Moore Casstown

Reserve Champion Born and Raised Dairy Feeder

Reagan Howell Troy

3rd Overall Born and Raised Dairy Feeder Steer

Liam Prosser New Carlisle

4th Overall Born and Raised Dairy Feeder Steer

Michael Bair Troy

Open Class Dairy Feeder Show

Class 1

1 Liam Prosser New Carlisle

2 Rachel Hodge Tipp City

3 Rachel Hodge Tipp City

4 Karley Prosser New Carlisle

5 Liam Prosser New Carlisle

6 Curtis Shellenberger Pleasant Hill

Class 2

1 Cora Moore Casstown

2 Makayla Brittain Troy

3 Michael Bair Troy

4 Ethin Bendickson Troy

5 Ethin Bendickson Troy

6 Adrien Comer Troy

Class 3

1 Reagan Howell Troy

2 Sydney Brittain Troy

3 Makayla Brittain Troy

4 Michael Bair Troy

5 Adrien Comer Troy

Class 4

1 Luke Jones West Milton

2 Curtis Shellenberger Pleasant Hill

3 Ethin Bendickson Troy

4 Emily Hornberger Troy

5 Curtis Shellenberger Pleasant Hill

Open Daily Feeder Champion

Cora Moore Casstown

Reserve Champion Open Dairy Feeder

Luke Jones West Milton

2018 Open Class Feeder Calf Show

Class 1 – Heifers

1 Jackson Shane Casstown

2 Katelyn Wallace Casstown

3 Cora Moore Casstown

4 Kelsie Leach Mechanicsburg

5 Rachel Hodge Tipp City

Class 2 – Heifers

1 Kassidy Thompson Troy

2 Paige Weeks St. Paris

3 Katelyn Wallace Casstown

Class 3 -Heifers

1 Bennett Farms Ansonia

2 Luke Fulton Troy

3 Mackenzie Neal West Alexandria

4 Kasie Karnehm Conover

Class 4 -Heifers

1 Bennett Farms Ansonia

2 Neer Show Cattle Catawba

3 Brock Lyons Covington

4 Luke Wilson South Vienna

5 Reagan Howell Troy

Grand Champion Open Class Heifer

Bennett Farms

Reserve Grand Champion Heifer

Jackson Shane

Class 1 -Steers

1 Austin Sutherly New Carlisle

2 Kelsie Leach Mechanicsburg

3 Gus Joseph Tipp City

Class 2-Steers

1 Katie Bodenmiller Casstown

2 Trenton Havenar Piqua

3 Luke Wilson South Vienna

4 Kelsie Leach Mechanicsburg

5 James Walsh Tipp City

6 Gunner Palivec Troy

Class 3 -Steers

1 Katelyn Wallace Casstown

2 Claire Ames Hillsboro

3 Thomas Wallace Casstown

4 James Walsh Tipp City

Class 4 -Steers

1 Jackson Shane Casstown

2 Bennett Farms Ansonia

3 Mackenzie Neal West Alexandria

Grand Champion Open Class Steer

Jackson Shane Casstown

Reserve Grand Champion Open Class Steer

Austin Sutherly New Carlisle

Open Class Steer and Heifer Show

Class 1

1 Savannah Holzen Troy

2 Luke Fulton Troy

3 Jack Shell Covington

4 Vanessa Ford Piqua

Class 2

1 Kassidy Thompson Troy

2 Jack Shell Covington

3 Brenna Newton Tipp City

4 Rallie Wirrig Piqua

5 Catilyn Cobb New Carlisle

Grand Champion Open Class Steer and Heifer

Kassidy Thompson Troy

Reserve Champion Open Class Steer and Heifer

Savannah Holzen Troy